6. Elektroinštalácia
Inteligentná elektroinštalácia je koncept, o ktorom v súčasnosti počúvame čím ďalej, tým viac. Ide o trendovú záležitosť, ale nie je to hlavný dôvod, pre ktorý by ste sa mali rozhodnúť. Hlavným prínosom je úspora, bezpečnosť a komfort. Čím viac technológií budete v domácnosti využívať, tým budú pre vás tieto prínosy významnejšie. Je veľmi pravdepodobné, že inteligentná elektroinštalácia sa stane úplne bežnou súčasťou našich životov.
Akékoľvek práce s elektrickými rozvodmi, návrhmi a realizáciami môže robiť iba odborne spôsobilá osoba.
-
V návrhoch rozvodov elektrickej energie v dome alebo byte platia predpisy, ktoré sú uvedené v elektrotechnických normách. Projekt a bezpečnosť elektroinštalácie zabezpečuje projektant.
-
Projektant – autorizovaný stavebný inžinier v kategórii inžinier pre technické, technologické a energetické vybavenie stavieb.
-
Po dokončení projektu príde na rad revízny technik, ktorí vydá revíznu správu na elektroinštaláciu.
Základné delenia elektroinštalácie
-
Moderná (inteligentná) elektroinštalácia- Medzi hlavné výhody patrí najmä zvýšenie komfortu, úspora času a financií. Ak chcete kvalitné a univerzálne riešenie, ktoré vám dá možnosť centrálne ovládať kúrenie, vetranie, klimatizáciu, žalúzie, spotrebiče, zabezpečovací či kamerový systém a je pre vás dôležité šetrenie elektrickej energie, inteligentná elektroinštalácia je presne to, čo budete chcieť. Celý systém pri tom dokážete ovládať aj na diaľku cez mobilné zariadenie.
-
Klasická elektroinštalácia- Klasickú elektroinštaláciu využijete v prípade, ak chcete mať v dome minimum technológií a ste si istí, že vaše nároky na elektroinštaláciu sa nebudú meniť a zaobídete sa bez pokročilých funkcií ako hromadné ovládanie, časové programy alebo ovládanie technológií prostredníctvom počítača, tabletu či mobilného telefónu.
Popis elektroinštalácie
-
Elektromerová skriňa a hlavný istič- sa buduje v oplotení, a to preto, aby pracovníci rozvodných podnikov mali kedykoľvek prístup k elektromeru alebo ku hlavnému ističu. Veľkosť ističa závisí od súčtu inštalovaného výkonu a koeficientu súčasnosti. Pri rodinných domoch sa najčastejšie používa 25A istič.
-
Hlavný rozvádzač- je určený na vstup do napájacích vedení, meranie elektriny a rozvody elektrického vedenia pre zariadenia. Prístroj slúži tiež na ochranu proti skratom a preťaženiu v sieťach napájania. Inštaluje sa mimo prostredia s nebezpečenstvom požiaru tuhých horľavých látok.
-
Elektrická sústava- používa sa trojvodičovú sústavu TNS (1 x 230 V), respektíve päťvodičovú sústavu TNS (3 x 230/400 V), v rodinných domoch alebo bytoch s elektrickou varnou doskou.
Rozdelenie rozvádzača podľa konštrukcie
-
Otvorený rámový rozvádzač- elektrické prístroje sú umiestnené na zváranej konštrukcii. Sú voľne prístupné spredu aj zozadu. Umožňuje to jeho rýchlu kontrolu.
-
Panelový rozvádzač- predná stena rozvádzača je plná. Sú na nej namontované ovládacie a signalizačné prístroje. Prístroje v rozvádzači sú prístupné len zo zadnej strany.
-
Skriňový rozvádzač- prístroje sú umiestnené v skrini a sú prístupné len spredu.
-
Jednotný rozvádzač- viacúčelový univerzálny rozvádzač vyrábaný v piatich typoch. Výhoda- požitie na každý typ rozvodu elektrickej energie. Nevýhoda- môže obsahovať prístroje ktoré nepotrebujeme.