Ako začať stavať
Výber pozemku
- Pokiaľ máte na svoje bývanie nejaké požiadavky, nemali by ste z nich poľaviť, pretože neskôr by ste toho mohli ľutovať
-
Nechajte si ukázať územný plán, z ktorého zistíte, pre aké účely je pozemok vedený
-
Skontrolujte, či nie je pozemok zaťažený nejakými bremenami.
-
Dostatočná šírka pozemku je veľmi dôležitá, pretože pri stavbe musíte dodržovať 2m odstupy od hraníc pozemku a 3m od verejných komunikácií
-
Svahovitosť terénu je tiež dôležitá pretože Rovinaté a mierne svahovité pozemky sú ideálnejšie na zakladanie. Svahovité pozemky je potrebné upravovať, budovať zložité oporné múry, terasy, suterén pod celým domom, čo niekedy neprimerane predraží celú výstavbu.
-
Mali by ste si ujasniť, aký veľký dom chcete stavať, aby ste vedeli, aký veľký pozemok budete potrebovať
-
Treba si zistiť dostupnosť občianskej vybavenosti a tiež s inžinierskych sieti, teda vodovod, elektrická energia, plyn a kanalizácia, a či sa môžete na ne napojiť
Projekt domu
-
Na výber máte typové projekty alebo domy od developerov takzvané katalógové domy kde si môžete projekt do určitej mieri prispôsobiť. Ďalšia možnosť je návšteva architekta.
-
Na schôdze s architektom spolu preberiete Vaše plány na realizáciu domu a podrobnosti o pozemku, kde budete stavať. Podľa Vašich informácií. Architekt posúdi ,aké dôležité kroky je potreba urobiť a akú dokumentáciu vypracovať. Tiež Vás upozorní na prípadné úskalia ,či obmedzenia ,ktoré bude nutné vyriešiť v priebehu projektovania ,aby bol dom povolený stavebným úradom a bolo možné ho realizovať.
Projekt domu obsahuje
-
Projekt architektúry- obsahuje sprievodnú a technickú správu, aproximatívny rozpočet, výkresy v mierke 1:50 a 1:100, základy, pôdorysy, rez, krov, pohľady, výpisy výrobkov, detaily a projekt požiarnej ochrany (v paré číslo 1-3).
-
Projekt statiky- obsahuje technickú správu, výkresy skladby a tvaru stropov, výkresy výstuže stropov, vencov a prekladov, schodiska, väzníkový krov, výkazy materiálov a na požiadanie statický výpočet.
-
Projekt zdravotechniky- obsahuje technickú správu, výkresy vnútorného vodovodu, kanalizácie a domového plynovodu a výkaz materiálu.
-
Projekt elektroinštalácie- obsahuje technickú správu, elektrické rozvody, bleskozvod, schému rozvádzača a výkaz materiálu.
-
Projekt ústredného kúrenia- obsahuje technickú správu, výkresy rozvodov ústredného kúrenia, schému zapojenia kúrenia, rozmiestnenie a dimenzie vykurovacích telies a výkaz materiálu. Projekt je spracovaný pre plynové kúrenie a obsahuje vetranie s rekuperáciou a projektové energetické hodnotenie na „ultranízkoenergetický rodinný dom“. Ako alternatívu dostanete elektrické vykurovanie Tepelným čerpadlom.
Úrady a povolenia
Žiadosť o stavebné povolenie sa podáva v písomne v podateľni príslušného stavebného úradu. K žiadosti sa prikladá:
- 2x projektová dokumentácia, vyhotovená architektom či projektantom,
- Vyjadrenia dotknutých orgánov,
- Doklad, že stavebník je vlastníkom pozemku (kúpna zmluva), alebo, že má k pozemku iné právo (užívacie právo, právo vyplývajúce z vecných bremien atď.)
- V žiadosti stavebník musí uviesť účel a spôsob užívania stavby, miesto stavby a predpokladaný čas jej skončenia.
Pokiaľ si trúfate postaviť dom vlastnými silami, k prílohám potrebujete pripojiť údaje stavebného dozoru a jeho oprávnenie. Ak využijete externého dodávateľa, tak k žiadosti prikladáte aj jeho údaje.
Kto ho postaví?
-
Dom môžete stavať buď svojpomocne, alebo jeho realizáciu zveríte stavebnej firme.
Stavebný dozor
-
Sleduje spôsob a postup uskutočňovania stavby tak, aby sa zaručila bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, riadna inštalácia a prevádzka technického vybavenia na stavbe, odborné ukladanie stavebných výrobkov a hmôt, vhodnosť ich použitia a odborné ukladanie strojov a zariadení; sleduje vedenie stavebného denníka,
-
Zodpovedá za súlad priestorovej polohy s dokumentáciou stavby, za dodržanie všeobecných technických požiadaviek na výstavbu a spoluzodpovedá za dodržanie podmienok rozhodnutí vydaných na uskutočnenie stavby, najmä územného rozhodnutia a stavebného povolenia,
-
Vplýva na odstránenie závad, ktoré na stavbe zistil; ak nemožno závady odstrániť v rámci výkonu stavebného dozoru, bezodkladne ich oznámi stavebnému úradu.
-
Základom činnosti stavebného dozoru je dohliadať nad stavebnými prácami. Na Slovensku sú jeho funkcie a povinnosti upravené najmä v Stavebnom zákone, t. j. Zákone č. 50/1976 Zb. a to konkrétne v § 46b.